Zdravstveno higienski režim

Kdaj otrok ne sodi v vrtec?

Ena najpomembnejših nalog vseh zaposlenih v vrtcu je razvoj, dobro počutje in zdravje naših otrok. Pravna podlaga za vzpostavljanje zdravstveno-higienskega režima so določila v Zakonu o vrtcih, Pravilniku o normativih in minimalnih tehničnih pogojih za prostor in opremo vrtca. Upoštevamo priporočila in navodila strokovnih institucij. Skrbimo za preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni z rednim prezračevanjem prostorov, z veliko gibanja v okolici in na igralih.

Za zdravje in higieno v vrtcu smo odgovorni vsi zaposleni v vrtcu, kot tudi starši otrok in vsi ostali, ki občasno obiščejo vrtec.

Spoštovani starši,

med vami se večkrat poraja vprašanje "Kdaj otrok ne sodi v vrtec?"

Starši se morate zavedati, da nosite do lastnega otroka in ostalih otrok, ki so vključeni v vrtec, veliko odgovornost. Ko v vrtec pripeljete otroka prezgodaj, ko še ni zdrav, oziroma, da ga v primeru vidnih začetnih bolezenskih znakih niste peljali k zdravniku, ki bi izključil bolezen kot nevarno drugim otrokom, predstavlja vaš otrok veliko tveganje, da se bo bolezen razširila po celotni skupini, ki jo obiskuje in posledično na vse otroke in osebje v vrtcu.

Starši ste tako prvi, ki lahko prepoznate bolezen pri otroku že doma.

Kadar ima otrok kateregakoli izmed spodaj navedenih znakov, lahko osebje vrtca zavrne sprejem otroka:

• Ima povišano telesno temperaturo, neobičajno utrujenost, težko dihanje;
  • je v zadnjih 24 urah več kot 2 krat bruhal;
  • ima drisko – mehko blato več kot 2 krat dnevno, primes sluzi ali krvi;
  • ima v ustih razjede in se slini;
  • ima izpuščaje z ali brez vročine (razen v primeru neinfekcijskih izpuščajev – piki insektov, alergijski izpuščaji ...);
  • ima gnojen izcedek iz oči;
  • ga boli žrelo in ima otekle bezgavke;
  • močno kašlja;
  • ima uši, oziroma dokler niso le te odstranjene z ustreznim šamponom.

Ob prebolevanju katerekoli okužbe potrebuje otrok počitek doma, najboljše zdravilo za majhnega otroka je bližina in ljubezen staršev. S tem omogočimo hitrejše in boljše zdravljenje in preprečimo širjenje bolezni na druge otroke. Zato ste starši dolžni, da v vrtec pripeljete zdravega otroka in to zaradi njegove varnosti in varnosti kolektiva.

Kdaj gre otrok lahko v vrtec?

Starši v vrtec pripeljite le zdravega otroka. Bolan otrok se bo bolje počutil in se hitreje pozdravil v domačem okolju. S tem bomo preprečili tudi prenos nalezljivih bolezni na druge otroke v vrtcu.

• Starši ste tisti, ki najprej prepoznate bolezen pri otroku: vročina, bruhanje, driska, gnojen izcedek iz nosu, kihanje in kašljanje, gnojne oči, gliste ...;
  • ne pripeljite v vrtec otroka, ki je v zadnjih 48 urah bruhal, imel povišano telesno temperaturo, imel več kot dvakrat drisko;
  • če je otrok odsoten zaradi nalezljive bolezni, o tem obvestite vrtec;
  • otrok sme ponovno v vrtec, ko je zdrav in vsaj 48 ur nima vročine, vsaj 48 ur ne bruha in 48 ur nima več driske;
  • starši imate pravico in dolžnost, da bolnega otroka negujete doma.

Obolevanja v vrtcu se zaradi omenjenih značilnosti malčkov v celoti ne moremo izogniti. Tudi starši lahko pripomorete, da bodo otroci manj pogosto obolevali.

• pred vstopom v vrtec naj otrok opravi vsa priporočena cepljenja;
  • skrbimo, da bo naš otrok čim prej osvojil dobre higienska navade, zlasti umivanje rok;
  • krepitev zdravja otrok, dovolj gibanja, telesno utrjevanje, sprehodi tudi v slabem vremenu;
  • ne kadite v prostorih kjer so otroci;
  • navajanje na raznoliko, pestro in uravnoteženo prehrano, kjer so zajeta vsa živila (meso, sadje, zelenjava, žitarice);
  • v vrtec ne vodimo otrok z znaki nalezljive bolezni, otrok ki so še kužni ali imajo uši.